Jak urządzić mały salon?

urządzanie salonu

Założę się, że zastanawiałeś się, jak urządzić mały salon. Myślę, że to dlatego, że w sieci jest tyle szumu. Tak wiele porad. Po prostu za dużo informacji, które do Ciebie docierają.

Dziś pozwolę sobie przedstawić to w naprawdę prosty sposób. Prawda jest taka, że możesz mieć mały salon, a i tak może on wyglądać absolutnie fenomenalnie. Wiem, że to prawda, ponieważ stylizowałam małe salony dla moich klientów. Jesteście więc w bezpiecznych rękach, miłośnicy dekorowania.

Pod koniec tego wpisu będziecie wiedzieć, jakie meble wybrać. Będziesz wiedział, jakich elementów unikać. I poznasz kilka sprytnych sztuczek wizualnych, które możesz zastosować w przestrzeni, aby sprawić, że pokój wyda się większy.

I nie, jeśli chodzi o to, jak urządzić mały salon, nie musisz mieć białych ścian i minimalistycznego podejścia.

Wybierz sofę o małym profilu

Kiedy zastanawiasz się, jak urządzić mały salon, zacznij od najważniejszego elementu: sofy. To ona może nadać przestrzeni charakter lub ją zepsuć. Zbyt często ludzie wybierają sofę, która jest za duża do tego pomieszczenia.

Ważny jest mały profil. Mówiąc o małym profilu, mam na myśli to, że powinna sprawiać wrażenie lekkiej w pokoju. Nie chcesz, żeby był masywny. Unikaj grubych ramion, wysokich ramion i wysokiego oparcia.

Upewnij się też, że nie będzie uderzać o ziemię. Chcesz, aby sofa stała na cienkich nóżkach, pod którymi przepływa powietrze. Drewniane lub metalowe nogi 15 cm od ziemi powinny wystarczyć. Radziłbym też, aby linie były czyste. Mam na myśli brak płynnych i wyszukanych kształtów, które można zobaczyć na przykład na ramionach sofy chesterfield.

W naprawdę ciasnym salonie zdecydowanie unikaj sofy z szezlongiem lub segmentu. Kiedy chcesz położyć nogi, użyj pufy. Zaoszczędzisz w ten sposób mnóstwo miejsca.

Wykorzystaj okrągłe otomany jako dodatkowe miejsce do siedzenia

Wiele przemawia za okrągłą otomaną. Nie jest to jedna z tych miękkich, miękkich otoman w kształcie piłki, które są nisko przy ziemi. Mówię o wyższej, tapicerowanej opcji, która będzie pasować do wyglądu i atmosfery pomieszczenia.

Okrągłe otomany są świetnym rozwiązaniem przy urządzaniu małych salonów, ponieważ są wielofunkcyjne. Oprzyj na nich swoje stopy, gdy oglądasz telewizję. Możesz na nich posadzić gości, gdy masz ich w pobliżu. Możesz też położyć na nich okrągłą tacę i używać ich jako stolików bocznych.

Wykorzystaj stolik boczny jako stolik kawowy

Problem z okrągłymi stolikami do kawy polega na tym, że nie są one produkowane w bardzo małych rozmiarach. Większość stolików, które są klasyfikowane jako małe, mają około 90 cm średnicy. A jeśli masz mały salon, potrzebujesz każdego centymetra przestrzeni, który możesz wykorzystać.

Dlatego proponuję, abyś zamiast tego kupił stolik boczny. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie gniazdo dwóch stolików bocznych. Jeden z nich będzie wyższy od drugiego, więc mniejszy schowa się pod dużym. W ten sposób zyskasz wiele uniwersalności w pokoju i zaoszczędzisz miejsce.

Kolejną zaletą jest to, że stoliki boczne są niedrogie w porównaniu ze stolikami kawowymi z tej samej serii lub tej samej marki.

Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest wysokość stolika. Jeśli chodzi o to, jak urządzić mały salon, chcesz mieć niskie meble. Upewnij się więc, że wysokość stolika bocznego nie jest o tonę wyższa od wysokości siedziska Twojej sofy.

Określ przestrzeń za pomocą większego dywanu

Urządzając mały salon, wiele osób zakłada, że najlepszym rozwiązaniem będzie mały dywanik. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu znajdują się panele podłogowe lub płytki. Rozkładając mały dywan wzdłuż sofy, oszukujesz oko, że salon nie wykracza poza granicę dywanu.

Rozwijając większy dywan, tak naprawdę oszukujesz oko. Spojrzysz na granicę dywanu i założysz, że to jest krawędź salonu. Zaufaj mi, to działa!

Przyciągnij wzrok do ściany dzięki sztuce wysokiej

Powierzchnia Twojego małego salonu jest, no cóż, mała. Nie ma zbyt wiele miejsca na podłodze. A na podłodze masz już tyle mebli. W tym przypadku, aby stworzyć równowagę, chcesz przyciągnąć wzrok do ściany i sufitu. To jak oszukiwanie mózgu.

W tym przypadku wysoka sztuka jest Twoim przyjacielem. To samo dotyczy wysokich zasłon, gdybyś chciał je zamontować. Zamontowałbyś je od sufitu aż do ziemi. Możesz również zainstalować przyciągającą wzrok lampę sufitową, która przeniesie Twój wzrok na sufit.

Umieść lustro na innej ścianie w pokoju

lustro

Wiem, pewnie widziałeś to już tysiące razy. Ale to klasyczna wskazówka, bo naprawdę działa.

Umieszczenie lustra na ścianie w małym salonie pomaga odbić światło w całym pomieszczeniu. Więcej światła w pomieszczeniu oznacza wrażenie większej ilości powietrza i przestrzeni. To kolejna wizualna sztuczka.

Inną rzeczą, którą robisz, umieszczając lustro na ścianie w pobliżu okna, jest odbijanie tego, co dzieje się na zewnątrz. Jeśli na zewnątrz jest coś pięknego, to kolejna okazja, by odciągnąć wzrok od niewielkiej przestrzeni.

Może też połączyć wnętrze z zewnętrzem, co znów może zmylić oko i zatrzeć granice między małym pokojem a światem zewnętrznym.

Wybierz lampy bez klosza, na cienkiej nóżce

Oświetlenie jest bardzo ważne, gdy zastanawiasz się, jak urządzić mały salon. Wspomniałam już o tym, by przyciągać wzrok do sufitu, instalując na nim fajną lampkę, ale ważne jest też światło nastrojowe.

Zamiast zapełniać stoliki boczne lampami stołowymi, wybrałbym lampę podłogową. Ponieważ jest wysoka, będzie przyciągać wzrok. A jeśli wybierzesz lampę z jedną cienką nogą, zamiast trzech zwężających się ku górze, zaoszczędzisz mnóstwo miejsca.

Przymocuj telewizor i szafkę RTV do ściany

Wszystko, co możesz postawić na ziemi, sprawi, że mały salon wyda się większy. Zamontuj więc telewizor na ścianie raczej wcześniej niż później.

Zanim zamontujesz, a właściwie zanim kupisz, upewnij się, że telewizor nie jest zbyt dominujący w pokoju. Wiem, każdy z nas ma partnera, który chce mieć telewizor wielkości ekranu kinowego. Ale zachowaj trochę umiaru. Wielkie, czarne pudło w małym salonie będzie bardzo przytłaczające.

Jeśli możesz, spróbuj zamontować pod telewizorem na ścianie szafkę RTV. Jeśli nie jest to możliwe, wybierz telewizor na cienkich nóżkach (takich jak w sofie), aby powietrze mogło pod nim przepływać. Szafka powinna być też nieco szersza niż telewizor.

Wybierz jeden efektowny moment, a resztę odsuń od siebie

Nie musisz mieć nijakiej, pustej, całkowicie białej przestrzeni. Jeśli chodzi o to, jak urządzić mały salon, możesz porzucić wszystkie te miejskie mity dotyczące stylizacji.

Zamiast czuć, że musisz pozbyć się koloru lub zainteresowania, chodzi raczej o wybranie odpowiednich momentów. Wybierz swoje bitwy z pokojem. Nie możesz mieć jaskrawoczerwonej sofy, a nad nią jaskrawożółtego obrazu i dywanu w panterkę. Oczywiście, wszystkie te rzeczy mogą wyglądać niesamowicie, ale w tak małym pomieszczeniu będą zbyt przytłaczające.

Zamiast tego wybierz jeden „efektowny” lub „głośny” moment. Sugerowałbym, aby była to sztuka, a następnie oświetlenie na suficie. Następnie wprowadź kolor i wzór w mniejszych detalach, takich jak poduszki. Każdy salon powinien mieć nie więcej niż trzy główne kolory bohaterów, a w małym pokoju przestrzeganie tej zasady jest niezwykle ważne.

Wybierz półki pływające lub jedną wysoką półkę narożną

I ostatnie, ale nie mniej ważne: okiełznanie bałaganu! Wiem, mamy wiele rzeczy, które kochamy. Chcemy je wyeksponować. Mam obsesję na punkcie winiet i uwielbiam stylizować półki. Ale musisz uważać, żeby nie upchnąć zbyt wielu bibelotów w małym salonie.

Rekomendowane artykuły