Zalety poszewki na kołdrę

Poszewka na kołdrę

Wszyscy chronią poduszki poszewkami, ale wielu zaniedbuje ochronę kołder. Brzmi to dość sprzecznie z intuicją, biorąc pod uwagę, że kołdry są większe, a zatem trudniejsze i droższe do czyszczenia lub wymiany niż poduszki. Poszewka na kołdrę jest dużą poszewką na kołdrę (zwaną też kołdrą) i służy temu samemu celowi, co poszewka na poduszkę. Wielu Amerykanów decyduje się na używanie swoich koców z płaskim prześcieradłem („top sheet”). Obcokrajowcy postrzegają taką amerykańską tradycję ścielenia łóżka jako niehigieniczną. Zderzenie kultur jest widoczne w mediach społecznościowych, gdzie używanie koców bez poszewek na kołdry jest porównywane do używania spodni bez bielizny. Zagraniczni turyści wyrażają swoje oburzenie wobec amerykańskich hoteli, które oferują swoim gościom używane, nieprane koce i narzuty na łóżka, które nie są otulone świeżo wypranymi poszwami na kołdry. Hotele oferują każdemu gościowi czystą poszewkę na kołdrę.

Zwiększa żywotność kołdry

Jednym z powodów, dla których Europejczycy są w stanie przekazać swoje kołdry kolejnym pokoleniom, jest obłożenie ich poszewkami. Taka prosta ochrona sprawia, że powłoka kołdry jest trwalsza. Tradycyjny europejski zestaw pościeli zawiera poszwę na kołdrę zamiast płaskiego prześcieradła. W USA wybór prześcieradeł jest raczej nietypowy. Nie są one przeznaczone do ochrony kołdry. Amerykański zestaw prześcieradeł zawiera prześcieradło, płaskie prześcieradło i poszewki na poduszki. Nie zawiera poszewki na kołdrę! Amerykański zestaw poszewek na kołdrę zawiera poszewkę na kołdrę i poszewki na poduszki. Nie zawiera jednak prześcieradła! Czy ludzie powinni spać na gołym materacu? Aby mieć kompletny zestaw prześcieradeł, który ochroni Twoją kołdrę, musisz kupić dwa zestawy pościeli i skończyć z dodatkowymi poszewkami na poduszki i bezużytecznym prześcieradłem. Niektóre marki, takie jak Parachute, zrezygnowały z prześcieradeł i zaczęły oferować zestawy prześcieradeł bez nich.

Zwolennicy płaskich prześcieradeł twierdzą, że płaskie prześcieradło zapewnia odpowiednią ochronę kołdry, tworząc bufor między ciałem a kołdrą. Inni twierdzą, że osoby śpiące mogą używać zarówno płaskiego prześcieradła, jak i poszwy na kołdrę. Faktem jest, że jeśli nie będziesz leżał bez ruchu w głębokiej komorze, to do rana płaskie prześcieradło zostanie wyrzucone na dno lub na bok. Niektórzy twierdzą, że nie ma potrzeby używania poszewki na kołdrę, ponieważ można ją wyprać w kołdrze. Kontrargumentem jest to, że niezabezpieczone kołdry szybciej się zużywają, a koszt wymiany kołdry jest zwykle dużo wyższy niż koszt poszewki na kołdrę. Niektórych kołder w ogóle nie można prać. Nawet jeśli kołdrę można prać, częste pranie na ogół skraca jej żywotność, ponieważ powłoka staje się słabsza, a wypełnienie jest ściśnięte lub grudkowate, przez co gorzej izoluje.

Utrzymuje kołdrę w czystości

Kołdry bez poszewek są narażone na kontakt z olejkiem do ciała, makijażem, kurzem, sierścią zwierząt domowych, a często także z napojami i jedzeniem. Niektórzy śpiący próbują chronić swoje kołdry płaskim prześcieradłem, ale ono nigdy nie zapewni takiej samej ochrony jak poszwa na kołdrę. Płaskie prześcieradło może na krótko przykryć jedną stronę kołdry, ale zawsze będzie się zsuwać, bo nie jest przymocowane do kołdry. Natomiast poszwa na kołdrę chroni całą kołdrę i pozostaje na swoim miejscu, ponieważ zamki błyskawiczne, guziki lub krawaty utrzymują ją w stanie zamkniętym, a kołdra jest w niej całkowicie schowana. Ostatnio przemysł pościelowy opracował poszewkę na kołdrę z wewnętrznymi wiązaniami w rogach, gdzie poszewka jest przywiązana do pętli w rogach kołdry, dzięki czemu kołdra nie przesuwa się wewnątrz poszewki.

Łatwiejsze do czyszczenia niż kołdry

Wiele kołder wymaga specjalnej pielęgnacji. Niektóre kołdry są tak grube lub tak duże, że nie mieszczą się w domowej pralce lub suszarce. Jeśli masz dom w zimnym stanie, takim jak Dakota Północna, Maine czy Vermont, i nie masz ciepłej kołdry zimą, zapłacisz fortunę za ogrzewanie. Posiadanie zimowej kołdry z wełny wielbłądziej o gramaturze 600 g/m² pozwoli ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. To maleństwo zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, ale jest duże i grube, i może zniszczyć Twoją pralkę. Zaniesienie jej do pralni komercyjnej w nadziei na znalezienie dużej, wytrzymałej maszyny to kłopot. Dlatego właśnie potrzebujesz zdejmowanej poszwy na kołdrę, którą można prać. Niektóre kołdry, na przykład z jedwabiu morwowego, mogą zwisać lub kurczyć się po praniu. Kołdry wełniane mogą się filcować (stawać się grudkowate) po praniu lub suszeniu w pralce.

Podsumowując, kołdra nie jest tak łatwa w utrzymaniu jak poszwa na kołdrę, natomiast pielęgnacja poszwy na kołdrę jest równie prosta jak pielęgnacja prześcieradła. Łatwo jest zdjąć poszewkę i wrzucić ją do pralki. Poszwa na kołdrę również szybko schnie. Bardziej sensowne jest pranie poszewki na kołdrę niż kołdry, chyba że kołdra jest bardzo zabrudzona.

Kołdry bez poszewek brudzą się i mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Powodzenia w umawianiu się z kimś, kto ma w sypialni śmierdzącą, brudną kołdrę. Czy to nie jest romantyczne? Seksuolodzy i doradcy małżeński są zgodni, że świeża, czysta pościel poprawia samopoczucie i życie seksualne.

Może być używane jako płaskie prześcieradło lub lekkie okrycie

Poszewki

Poszewka na kołdrę może zastąpić koc w gorące letnie miesiące. Może być używana jako płaskie prześcieradło, podczas gdy ciepłą kołdrę przechowujesz poza sezonem. Jest to szczególnie polecane dla osób o gorącym śnie. Fantazyjna poszwa na kołdrę może być również używana jako narzuta na łóżko.

Miękka poszewka na kołdrę sprawia, że czujesz się lepiej

Dzieje się tak w przypadku, gdy powłoka kołdry jest wykonana z szorstkiej tkaniny, takiej jak len lub drapany poliester. Niezależnie od tego, ile płynu do zmiękczania tkanin wlejesz do pralki lub jak długo będziesz bić piłkami tenisowymi w suszarce, tkanina nie stanie się bardziej miękka.

Poprawia estetykę sypialni

Możesz łatwo odświeżyć wystrój swojej sypialni, wprowadzając nową poszwę na kołdrę i poduszkę. Różni producenci produkują różne rozmiary kołder dla tego samego rozmiaru łóżka. To sprawia, że znalezienie poszewki na kołdrę w odpowiednim rozmiarze jest trudne. W wielu przypadkach trzeba je specjalnie zamawiać lub zmieniać.

Rekomendowane artykuły